Advies Inschaling van werkzaamheden met chimeer influenzavirus
De COGEM is gevraagd te adviseren over de inschaling van werkzaamheden met een genetisch gemodificeerd (gg-)griepvirus. De aanvrager wil een samengesteld virus gebruiken dat bestaat uit zes genoomsegmenten van het influenza A-virus en de twee genoomsegmenten van het influenza B-virus die de oppervlakte-eiwitten (hemagglutinine en neuraminidase; HA en NA) coderen. Deze chimere 6:2-reassortant zal worden gebruikt om verschillende cellijnen te infecteren, om te onderzoeken welke veranderingen in het influenza B-virus nodig zijn om varkens(cellen) te kunnen infecteren. De aanvrager verzoekt deze werkzaamheden uit te mogen voeren op veiligheidsniveau ML-II, met inachtneming van aanvullende voorwaarden.
Influenza A en B virussen veroorzaken jaarlijkse griepepidemieën bij mensen. De gebruikte influenza A-virus genoomsegmenten zijn afkomstig van een geattenueerde laboratoriumstam (A/Puerto Rico/8/1934), die mensen niet kan infecteren.
Zowel Influenza A- als Influenza B-virussen infecteren mensen, waarbij de gastheerspecificiteit wordt bepaald door hun HA-eiwit. Het tropisme en gastheerbereik van het chimere virus is voor mensen niet anders dan van de wildtype influenzavirussen. Uitwisseling van genetisch materiaal (reassortment) met influenza B is onwaarschijnlijk. Reassorment met influenza A is in theorie mogelijk, maar de kans hierop, en op eventuele verspreiding van de recombinant, is onder de experimentele omstandigheden verwaarloosbaar klein.
De COGEM concludeert dat het onderzoek veilig kan plaatsvinden op ML-II-niveau, mits de aanvullende voorschriften in acht worden genomen.